Podle posledních údajů, které uveřejnil Investiční web v příspěvku týmu analytiků FMV VŠE, se Česká republika v žebříčku konkurenceschopnosti, který sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF) loni umístila na 31. místě. Je tak 13. nejkonkurenceschopnější ekonomikou v rámci EU.
WEF na základě dat OSN, dalších mezinárodních organizací a z vlastních průzkumů mezi zástupci firem, hodnotí země podle 12 pilířů. Na prvním místě žebříčku je tradičně Švýcarsko, kterému udržet se zde pomáhají především inovace, podnikatelské prostředí a efektivní pracovní síla. Na druhém místě zůstal Singapur a na třetím USA. Největším skokanem byla Indie, která si polepšila o 16 příček na 39.
místo.
Současné umístění pro ČR znamená stejný výsledek jako v předchozím roce, což podle autorů studie poukazuje na stagnaci přibližování se konkurenceschopnosti české ekonomiky k vyspělým západním státům.
ČR je zemí zařazenou v kategorii nejvyspělejších ekonomik tažených inovacemi, proto pro ni mají nejvyšší váhu pilíře inovace a vyspělost podnikatelského prostředí. Z dlouhodobého hlediska však právě v těchto pilířích podle hodnocení WEF nejvíce ztrácí, stejně jako v pilíři efektivita trhu práce.
Meziroční zhoršení české inovační kapacity podle analytiků vysvětluje především nedostatek vědců a inženýrů. Ke zhoršení došlo také ve spolupráci podniků s výzkumnou sférou a u vládních nákupů hi-tech zařízení. Naopak ke zlepšení oproti předchozímu období došlo v počtu podaných patentových žádostí, výdajích firem na výzkum a vývoj, a také v kvalitě vědecko-výzkumných institucí.
Dlouhodobě největší vliv na zlepšování konkurenceschopnosti ČR má pilíř technologická připravenost, která zahrnuje kvalitu a dostupnost internetu,
transfer technologií do ekonomiky, přímé zahraniční investice aj. Na zlepšování má vliv také infrastruktura a makroekonomické prostředí. V poslední jmenovaném pilíři
je ČR nejsilnější, celosvětově se v něm pro zkoumané období 2016-2017 umístila na 19. pozici.
コメント