Search

Srovnávací analýza OSVČ a zaměstnanců

Updated: Jun 14, 2018

Kdo odvádí vyšší daně OSVČ nebo zaměstnanci?

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a server Podnikatel.cz historicky první srovnávací analýzu odvodů OSVČ a zaměstnanců. Komparací aktuálních dat z Ministerstva financí, Generálního finančního ředitelství, České správy sociálního zabezpečení, Českého statistického úřadu a Všeobecné zdravotní pojišťovny se prokázalo, že trvalé útoky proti nejmenším podnikatelům jsou nepodložené.


Na zdravotním pojištění odvádí OSVČ o 41 % méně než zaměstnanec, na sociálním pojištění potom méně o 53 %. V obou případech se ale jedná o částky, kdy se zaměstnancům počítá k jejich odvodům i částka, kterou za ně odvede zaměstnavatel. Podíl zaměstnavatele na celkových odvodech zaměstnance přitom představuje v průměru 74% na sociálním pojištění a zhruba 67% na zdravotním pojištění. V případě tzv. čistých odvodů, tedy bez vlivu zaměstnavatele, v obou případech odvádí OSVČ do zdravotní nebo sociální pokladny výrazně více než zaměstnanec.


Tato analýza je reakcí na výroky odboráře Josefa Středuly, který počátkem roku obvinil OSVČ, že nejsou solidární a do systému veřejného zdravotnictví dlouhodobě přispívají pouze třetinu toho, co z něj čerpají. Záhy se živnostníků zastaly samy zdravotní pojišťovny, jak jsme vás informovali již v minulém vydání Magazínu KPCG. Z jejich dat vyplynulo, že OSVČ do zdravotního naopak přispívají dvojnásobek toho, co vyčerpají.


Podíl zaměstnavatele na celkových odvodech zaměstnance přitom představuje v průměru 74% na sociálním pojištění a zhruba 67% na zdravotním pojištění.

#finance #podnikani

SÍDLO & KANCELÁŘ

ČESKÁ REPUBLIKA

 

ISO Consulting s.r.o.

Revoluční 7

110 00 Praha 1

 

DIČ: CZ28404416

ČBÚ: 43-3406880267/0100

OR: spisová značka C 139092 vedená u MS v Praze

T: (+420) 602 700 327

E:  isoc(at)hpcg.cz

W: www.hpcg.cz

KANCELÁŘ

MIDDLE EAST

 

Stratox Enterprises - Strategic Information Technology LLC

Knowledge Oasis Muscat - Madayn freezone
PO Box 1730, PC 133
Building number 920
Way number 6812
Athiba North
Muscat, Sultanate of Oman


T: (+968) 9077 0990

E: info(at)stratox.me

W: www.stratox.tech

OZVEME SE VÁM

ISO Consulting s.r.o., člen skupiny HPCG  |  Všechna práva vyhrazena, HPCG © 2008 - 2019

  • Black Facebook Icon

Vážíme si důvěry, kterou v nás vkládáte, a proto vaše osobní údaje zpracováváme plně v souladu s GDPR.
Naše přísné zásady ochrany vašeho soukromí naleznete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.