Vyhledat

Jak firmy vnímají digitální transformaci?

Aktualizace: úno 10

V průběhu letošního září jsme se v rámci pravidelného průzkumu ptali českých podnikatelů na jejich názor na digitální transformaci. Oproti minulým rokům je zřejmé, že již nejde o buzzword, ale skutečnost, kterou české firmy berou vážně a aktivně ji řeší.

Graf 1: Jak digitalizujete svoji firmu?; zdroj: HPCG, září 2020

Překvapivě až 68 % dotázaných představitelů firem uvedlo, že digitalizovali již před současnou krizí. Dalších 20 % respondentů řeklo, že o digitalizaci svých firem uvažovalo již delší dobu a současná situace transformaci urychlila. Dalších 8 % podnikatelů odpovědělo, že jim krize ukázala, že musí významně trasformovat své firmy, jinak jim tzv. ujede vlak, a chystá se proto s DX začít co nejdříve. Zbývající 4 % respondentů se domnívají, že hmotný produkt bude vždy produktem a digitalizovat lze jen procesy.

Graf 2: Co pro vás digitální transformace znamená?; zdroj: HPCG, září 2020

S tím koresponduje také odpověď 52 % podnikatelů, kteří digitální transformaci vnímají především jako lepší nastavení klíčových procesů ve firmě a jejich možnou automatizaci nebo převedení do elektronické formy. Třetina respondentů uvedla, že DX vnímají jako maximální míru automatizace a transformace z analogové na digitální formu všech možných myslitelných činností ve firmě: od obsluhy zákazníků, přes administrativu, až po sklad a distribuci. Pouze 16 % dotázaných považuje digitalizaci za požadavek doby, který se děje přirozeně, a proto nechává věcem volný průběh.

"Typickou představou českých podnikatelů je tzv. paperless účetnictví, tj. v čistě elektronické podobě, tedy bez papírů," říká Petr Hlavatý, zakladatel HPCG. "Tomu odpovídá i sentiment, kdy naprostá většina (84 %) vnímá digitalizaci spíše pozitivně," dodává Hlavatý.
Graf 3: Jak vnímáte nástup nových technologií?; zdroj: HPCG, září 2020

Silně pozitivně se k novým technologiím staví 24 % českých podnikatelů, kteří si myslí, že tento trend posune civilizaci o další významný krok kupředu, stejně jako tomu bylo např. u průmyslové revoluce. Dalších 60 % respondentů uvedlo spíše pozitivní vnímání, kdy mnoho věcí bude jistě přínosných, na druhé straně, jako každá evoluce, bude mít i tato negativní dopady. Neutrální postoj zaujalo 12 % dotázaných, podle nichž pozitiva nepřeváží negativa. A jen 4 % respondentů se k nástupu moderních technologií staví negativně, protože se obávají, že negativa převáží pozitiva, která tento trend přinese.


Zdroj: HCPG


#technologie #digitalizace #dx #podnikání #průzkum

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ISO Consulting s.r.o.

Revoluční 7

110 00 Praha 1

 

DIČ: CZ28404416

ČBÚ: 43-3406880267/0100

OR: spisová značka C 139092 vedená u MS v Praze

T: (+420) 602 700 327

E:  isoc(at)hpcg.cz

W: hpcg.cz

OZVEME SE VÁM

ISO Consulting s.r.o., člen skupiny HPCG  |  Všechna práva vyhrazena, HPCG © 2008 - 2021

Vážíme si důvěry, kterou v nás vkládáte, a proto vaše osobní údaje zpracováváme plně v souladu s GDPR.
Naše přísné zásady ochrany vašeho soukromí naleznete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.