Vyhledat

Britský parlament posvětil odchod země z EU

Na začátku prosince dal parlament Velké Británie zelenou brexitu, který si občané odhlasovali v červnovém referendu. Nyní pravděpodobně již nic nebrání tomu, aby se na jaře začaly realizovat kroky k opuštění Evropské unie. Celý proces bude trvat několik let.

Otázkou zůstává, zda se bude jednat o ‚tvrdý‘ či ‚měkký‘ brexit, tedy úplné vyvázání země z unijních struktur, včetně Evropského hospodářské prostoru, nebo jen částečné. Podle informací Bloombergu se například zvažuje, že by Británie mohla zůstat v celní unii, která umožňuje volný pohyb zboží, osob a práce.


To byla dobrá zpráva pro trhy, které na oznámení několika britských ministrů reagovaly téměř okamžitě a zhodnotily libru nejvýznamněji za poslední dva měsíce. Případné setrvání v celní unii určitě přivítají i evropští občané, kteří ve Velké Británii dlouhodobě žijí, pracují a studují.


Za přístup k jednotnému evropskému trhu by Británie platila, čímž by se mohly zmírnit dopady brexitu na unijní rozpočet. Ve hře je stále vícero variant výsledné podoby vystoupení Británie z EU, o kterých se bude rozhodovat v nejbližších měsících.


#finance #ekonomika

0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

ISO Consulting s.r.o.

Revoluční 7

110 00 Praha 1

 

DIČ: CZ28404416

ČBÚ: 43-3406880267/0100

OR: spisová značka C 139092 vedená u MS v Praze

T: (+420) 602 700 327

E:  isoc(at)hpcg.cz

W: hpcg.cz

OZVEME SE VÁM

ISO Consulting s.r.o., člen skupiny HPCG  |  Všechna práva vyhrazena, HPCG © 2008 - 2021

Vážíme si důvěry, kterou v nás vkládáte, a proto vaše osobní údaje zpracováváme plně v souladu s GDPR.
Naše přísné zásady ochrany vašeho soukromí naleznete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.