top of page

Dopad krize horší než minule

Dopady koronakrize na českou ekonomiku můžou být horší než ty, které způsobila globální hospodářská krize v letech 2008-2009. Českým podnikům se totiž dlouhodobě snižuje objem kapitálu, investic i ziskovost. Ve svém článku pro CNN Prima News to uvádí Petr Musil (cnn.iprima.cz, 1. 7. 2020), který cituje čerstvou analýzu společnosti Bisnode.

Musil dále uvádí, že podle dat Českého statistického úřadu ziskovost českých firem v 1. Q 2020 klesla na úroveň 44,3 %, což je nejnižší hodnota od roku 2005, kdy se tento údaj začal sledovat. V posledních letech ukazatel ziskovosti zhoršovaly především rostoucí ceny vstupů, zejména mzdové náklady. S tím je teď konec. Nezaměstnanost už roste a očekává se, že dosáhne úrovně roku 2009.

Analýza podnikové sféry 2017: Neefektivní a ekonomicky ztrátové podniky tvoří okolo poloviny aktiv, tržeb a zaměstnanců. Přečtěte si podrobnosti, které jsme pro vás publikovali v červenci 2018.

Současná situace je proto příležitostí přehodnotit strategie firem a jejich dlouhodobé udržitelnosti. To znamená například revidovat dodavatelsko-odběratelské vztahy. Na jedné straně snížit náklady, optimalizovat ceny a dodací podmínky, na straně druhé zlepšit péči o zákazníky a nabídnout jim přidanou hodnotu, která zvýší tržby.


Účinnou změnou je také digitální transformace, která firmám umožní mít stále k dispozici aktuální data, na jejichž základě můžou činit kvalifikovaná rozhodnutí a reagovat flexibilně. Odpadne tak jejich složité získávání a zefektivní se i další procesy, díky čemuž firmy ušetří.


Zdroj: HPCG pro Magazín KPCG


Comments


bottom of page